Наші професії
Токар
Токарна справа - це справжнє ремесло і навіть мистецтво.
Історія професії
Історія виникнення професії поринає в ті далекі часи, коли людина намагалась обробити каміння, роблячи в ньому отвори та заглиблення за допомогою підручних засобів. Протягом багатьох століть токар виточував деталі, тримаючи ріжучий інструмент у руках. Потім з’явились перші примітивні механізми, що полегшили ручну працю. Та справжній переворот в токарній справі на початку XVIII століття зробив токарний художник, особистий майстер російського царя Петра І, який винайшов і вперше застосував пристрій, що дозволив значно підвищити точність і якість обробки деталей.
Сучасні токарні верстати відзначаються великою потужністю, надійністю в роботі, дозволяють досягти великої точності обробки та високої продуктивності, а токарна справа розвивається у тісному зв'язку з технічним прогресом і науковими відкриттями.
Характер роботи
Токар - це фахівець, який обробляє обертові заготовки для виготовлення тієї чи іншої деталі з металу. Обробляє на токарному верстаті деталі, нарізає на них різьбу, свердлить тощо. Токар може працювати на різних верстатах. За назвами верстатів визначаються і токарні спеціальності: карусельник, револьверник, розточник, напівавтоматник. Кваліфікованих спеціалістів, які опанували всі види токарних робіт, називають токарями – універсалами. Токар повинен розбиратися у кресленнях, технічних картах, знати будову, способи перевірки верстатів на точність тощо. Значну частину робочого часу токаря займають контрольно - вимірювальні операції.
Умови праці
Він повинен знати: конструкцію і правила перевірки на точність токарних верстатів різних конструкцій; способи установки, кріплення, вивіряння деталей і методи визначення технологічної послідовності їхньої обробки; влаштування та правила теплообробки, заточування і доведення всіх видів різального інструменту; способи досягнення встановленої точності та чистоти обробки; правила визначення режимів різання за довідниками і паспортом верстата. Токар повинен уміти виконувати роботи за кресленнями, визначати режими різання, вибирати оптимальний порядок обробки деталей, робити розрахунки, пов’язані з виконанням особливо складних токарних робіт.
Ринок праці
Професія токаря має високий рівень попиту на ринку праці. У міру зростання стажу роботи та рівня професіоналізму токар може підвищити свій розряд від 2-го до 6-го. Кваліфікований токар може працювати на заводах, підприємствах з виготовлення металоконструкцій і сільськогосподарської техніки, деталей, верстатобудівних організаціях, у галузях автомобілебудування, суднобудування, на фірмах, що займаються будівельним дизайном та в ремонтних майстернях.
Медичні обмеження
- порушення координації рухів;
- виражені порушення зору;
- деформація пальців рук;
- варикозне розширення вен;
- гіпертонічна хвороба;
- бронхіальна астма;
- хронічні екземи та алергічні захворювання
Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей
- Добре розвинене просторове уявлення;
- точність і узгодженість рухів;
- творче технічне мислення;
- стійка увага;
- добре розвинений окомір.
Перспективи
Сьогодні професія токаря - одна з провідних на підприємствах машинобудівної та металообробної промисловості. Праця токаря використовується практично в усіх галузях промисловості, сільського господарства, на транспорті, у сфері обслуговування і має велике економічне значення як наскрізна висококваліфікована робітнича професія. Професія токаря затребувана, попит на фахівців зростає.
Споріднені професії:
- заточувальник;
- слюсар-інструментальник;
- верстатник широкого профілю;
- фрезерувальник.